Portfolio

Rusko-česká soutěž pro žáky Vesmír nás spojuje

Termín realizace

jaro – léto 2018

Místo

Česko, Rusko

Cíl

Podpořit u české a ruské mládeže zájem o téma průzkumu vesmíru a posílit přátelské vztahy mezi oběma zeměmi.

Práce agentury

  • vymyslet název soutěže, vypracovat koncepci jejího průběhu, pravidla a kritéria hodnocení soutěžních prací
  • připravit web a symboly soutěže (logo)
  • sestavit českou hodnoticí porotu
  • vyhlásit na českém území zahájení soutěže
  • zorganizovat proces přijímání a hodnocení soutěžních prací
  • podporovat komunikaci s účastníky
  • zorganizovat ocenění vítězů soutěže.

Realizace projektu

V roce 2018 uběhlo 40 let od letu prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka do vesmíru a 55 let od letu první ženy Valentiny Těreškovové.

 

Soutěž Vesmír nás spojuje pro školáky ve věku 13 až 18 let byla spuštěna v březnu 2018, krátce před výročím letu Vladimíra Remka. Prvním úkolem bylo napsat esej s úvahami na téma Můj let do vesmíru.

 

Soutěžní příspěvky se nahrávaly na web soutěže www.ru-space-cz.com.

 

PR, reklamní agentura, reklama - ee - reklama, komunikační agentura, praha, česko - Rusko-česká soutěž pro žáky Vesmír nás spojuje

 

Pro přilákání mladé generace byl vytvořen 45vteřinový animovaný film, který dosáhl 85 000 zhlédnutí. Video bylo propagováno na sociálních sítích a na YouTube, bylo rozesláno do technických škol a do center dalšího vzdělávání, kde se vyučuje astronomie.

 

 

Ve spolupráci se státní korporací pro kosmickou činnost Roskosmos byl natočen pozdrav pro účastníky soutěže od ruských kosmonautů Antona Škaplerova a Olega Artěmjeva z Mezinárodní kosmické stanice (ISS). Z oběžné dráhy oznámili téma eseje a popřáli všem účastníkům mnoho úspěchů.

 

 

PR, reklamní agentura, reklama - ee1 - reklama, komunikační agentura, praha, česko - Rusko-česká soutěž pro žáky Vesmír nás spojuje

 

Kvantitativní ukazatele

  • 14 900 – návštěvnost webu soutěže
  • 860 – zpracovaných přihlášek
  • 60 – počet prací, které se dostaly do užšího výběru

30 českých a 30 ruských žáků, kteří vešli do užšího výběru, obdrželo ceny v podobě kosmického jídla a autoři nejlepších prací získali možnost zadat otázky kosmonautům během spojení s ISS v rámci Mezinárodní letní kosmické školy, která probíhala 14. – 21. července 2018 v Liberci.

 

„Občas je mi smutno, že jsme my, lidé, příliš pozdě pochopili, jak velkou cenu má naše planeta. Obyvatelstva našeho Domova je stále více a více, potraviny se stávají nedostatkovými, a to nemluvíme vůbec o vodě. Přišel čas na to se zamyslet a začít objevovat nové a lepší způsoby osídlení další planety. <…> Musíme se spojit nezávisle na naší národnosti, bohatství nebo chudobě.“.

Jiří Sochr, Ostrava-Muglinov, Česko, 15 let

 

„Každý vynález lidí závisí na dřívějších objevech. Když jsem o tom přemýšlela, představila jsem si, jak dlouho lidé zápasili s pochopením, jak funguje ten nebo jiný mechanismus vytvořený přírodou… Zápasili s tím, aby vytvořili něco, co by mohlo v budoucnu lidem pomoct zajistit jejich životní potřeby, zjednodušit jim život nebo je posunout vpřed, co by z nich udělalo Velkou civilizaci.“

Olga Vajsero, Vladivostok, Rusko, 14 let

Ambasadoři soutěže

Předsedou národní poroty České republiky byl spisovatel, novinář a popularizátor kosmonautiky Pavel Toufar.

 

Předsedou národní poroty Ruské federace byl prezident Mezinárodní asociace účastníků vesmírných činností MAKD Viktor Krivopuskov.

 

Nápad na vyhlášení soutěže získal podporu českého prezidenta a mimořádného a zplnomocněného velvyslance Ruska v Česku.

 

PR, reklamní agentura, reklama - ee2 - reklama, komunikační agentura, praha, česko - Rusko-česká soutěž pro žáky Vesmír nás spojuje

 

Partnery soutěže byli: státní korporace pro kosmickou činnost Roskosmos, společnost UNIS a.s., Asociace leteckých a kosmických výrobců České republiky (ALV), společnost SUPRA Praha s.r.o., Česká kosmická kancelář, Ruské středisko vědy a kultury v Česku, České centrum – Český dům v Moskvě, Česká mincovna, noviny Pražský telegraf a web Novinky.cz.

O projektu

29.08.2018
Vesmír, vzdělávání
Rusko-česká smíšená obchodní komora, Komunikační agentura Essential Communication s.r.o., Mezinárodní asociace účastníků vesmírných činností MAKD, vědeckovýzkumná organizace RISKSAT