Mezinárodní letní kosmická škola Společně do vesmíru
Termín realizace
červenec 2018
Místo:
Liberec
Cíl:
Ukázat žákům různých národností, jak probíhá zkoumání vesmíru a co přineslo za technologie, které využíváme jak ve vědě, tak v každodenním životě a ke společným vzdělávacím projektům.
Práce agentury:
- najít vhodné místo pro letní školu s ohledem na specifické technické požadavky kvůli přímému spojení s Mezinárodní kosmickou stanicí (ISS);
- zajistit účast minimálně 20 žáků z Česka a jiných evropských zemí;
- organizovat výuku během letní školy;
- zorganizovat exkurze a zábavný program;
- zorganizovat besedu s bývalým kosmonautem Sergejem Avdějevem;
- uspořádat soutěž o nejlepší otázku pro kosmonauty mezi účastníky letní školy;
- zorganizovat přímé spojení s Mezinárodní kosmickou stanicí.
Realizace projektu:
Mezinárodní letní kosmická škola Společně do vesmíru se konala od 14. do 21. července 2018 v prostorách Technické univerzity v Liberci. Sešlo se během ní přes 40 dětí ve věku 10 až 16 let z Ruska, Česka, Spojených arabských emirátů, Irska a Británie.
Zahájení školy doprovodilo vypuštění modelů raket, které vedl několikanásobný mistr světa i Evropy v raketovém modelářství Vladimir Meňšikov.
Účastníci letní školy se rozdělili do čtyř částí podle svých zájmů. Vědecké skupiny se zaměřily na Základy vzdáleného průzkumu Země a Navigační systém GLONASS, v umělecké skupině se děti věnovaly Kurzu kosmického designu a v technické skupině Raketovému modelářství.
Ti, kteří se zapojili do kurzu Vladimira Meňšikova, se naučili základům stavby raket a navrhovali vlastní rakety, které během posledního dne letní školy společně vypustili v areálu kampusu univerzity. Rakety vystoupaly až do výšky 100 metrů.
Skupina vzdáleného průzkumu Země byla vedená generálním ředitelem společnosti RISKSAT, Alexejem Kučejkem, a zkoumala objekty, které budou zařazeny do sborníku českých historických a kulturních památek snímaných z vesmíru.
Kurz kosmického designu vedla náměstkyně generálního ředitele RISKSATu Olga Morozová a děti s ní vyráběly látkové figurky, které s sebou berou posádky do kosmické lodě. Figurky pro ně nejsou jen určitým talismanem, ale především indikátorem stavu beztíže: Když se kosmická loď dostane do vesmíru, figurka se začne volně pohybovat nad hlavami kosmonautů a ti jasně ví, že opustili Zemskou přitažlivost. Každý z účastníků kurzu vyráběl svou vlastní figurku: psa Lajku, vesmírnou kočku, polárního medvěda, žraloka a dokonce Čeburašku (postavičku z kreslených filmů pro děti).
Každý den po vzdělávacím programu následovaly výlety a exkurze:
- výstup na Ještěd (1012 m. n. m.), kde si účastníci prohlédli televizní vysílač ve tvaru hyperboloidu;
- výlet k Mumlavským vodopádům;
- návštěva hradu Grabštejn ze 13. století;
- návštěva sicence centra iQLandia, kde si prohlédli exponáty z lékařství, astronomie, robotiky a dalších oblastí
- návštěva planetária a rozhovor s inteligentním robotem Thespianem.
Účastníci kurzu, kteří pracovali se satelitním navigačním systémem GLONASS pod vedením Alexeje Kučejka a Natalie Mitkinychové sbírali během výletů a exkurzí různá data, která pak zpracovávali pomocí počítačových programů. Pracovali také s fotografiemi rostlin a živočichů, například s kůrovcem, který působí škody nejen v národním parku Šumava. Výsledkem jejich práce byla mapa Liberce a okolí, do které byly zaneseny všechny cesty během letní školy a sesbíraná přírodopisecká data.
Během letní školy do Česka přiletěla i legenda kosmonautiky Sergej Vasiljevič Avdějev, v pořadí celkem 74. ruský kosmonaut a 274. kosmonaut v rámci celého světa. Ve vesmíru strávil celkem 747 dní, tedy dva roky a dva týdny.
Tento čestný host společně s dětmi chodil do výuky a zúčastnil se několika besed. Jedna z nich proběhla v libereckém science centru iQLandia a zúčastnilo se jí přes 150 lidí. Avdějev poutavě vyprávěl o svých třech letech do vesmíru a promítnul film o životě kosmonautů na kosmické stanici Mir.
Během letní školy proběhlo ocenění autorů nejlepších esejí, kteří se účastnili česko-ruské kosmické soutěže Vesmír spojuje.
Vyvrcholením letní školy Společně do vesmíru bylo spojení s Mezinárodní kosmickou stanicí. Ruští členové posádky Oleg Artěmjev a Sergej Prokopjev si s dětmi povídali celkem 23 minut. Kosmická „lekce“ s přímým zapojením ISS proběhla poprvé nejen na Technické univerzitě v Liberci, ale i v celém Česku. Celkově dorazilo přes 100 lidí, jak účastníci letní školy, tak zaměstnanci univerzity a obyvatelé Liberce, aby vidělo kosmonauty. Na co se děti kosmonautů zeptaly si můžete přečíst na našem blogu.