Portfolio

Finančně-ekonomické fórum zemí SNS a Evropy Pražské obchodní setkání

Termín realizace

2017 – 2018

Místo

Praha, Česko

Cíl

Zorganizovat mezinárodní finanční a ekonomické fórum s účastí představitelů ze zemí střední a východní Evropy.

Úkoly agentury

  • vybrat místo pro uspořádání fóra;
  • zajistit účast alespoň 100 odborníků ze zemí střední a východní Evropy;
  • vytvořit program fóra;
  • zajistit překlad vystoupení řečníků, zorganizovat catering a logistiku;
  • zajistit informační podporu fóra.

Realizace projektu

Rok 2017

Ve dnech 22. – 24. června v Praze probíhalo I. Finančně-ekonomické fórum zemí SNS a Evropy Pražské obchodní setkání, které se konalo pod záštitou prezidenta Miloše Zemana.

 

Fóra se zúčastnilo přes 300 osob, včetně exministra průmyslu a obchodu ČR Jana Mládka a obchodního zástupce RF v ČR Sergeje Stupara. Mezi účastníky patřili ředitelé centrálních bank a burz, představitelé finančních správ a bankovních asociací, vedoucí zastupitelství zemí SNS a Evropy, velvyslanci a ředitelé inovativních a investičních společností. Společně zhodnotili různé aspekty spolupráce finančních institucí zemí SNS a Česka při poskytování podpory v oblasti mezinárodního obchodu a investic.

 

Program zahrnoval otázky exportního financování, finanční podpory obchodních a investičních operací, hledání nových podob spolupráce finančních trhů SNS a EU a prezentace perspektivních projektů integračního významu.

 

V rámci fóra proběhlo několik diskuzních sekcí a kulatých stolů, například Finanční trhy SNS a Evropy: nové formáty spolupráce, Ekonomiky zemí SNS: od krize k novým bodům růstu, během kterých byly diskutovány perspektivy investiční, exportní a importní činnosti během sankčních omezení a zkušenosti s prací českých firem v regionech zemí SNS.

 

„Konání podobných akcí v Česku vždy vítám. Myslím si, že země SNS jsou zajímavý trh, který představuje možnosti pro investice a spolupráci v různých oblastech. Ačkoliv EU i nadále zůstává naším hlavním obchodním partnerem, naším dlouhodobým cílem je diverzifikace obchodu.“

Z dopisu českého prezidenta Miloše Zemana účastníkům fóra

(dopis četl představitel Kanceláře prezidenta ČR Petr Pirunčík)

 

Během fóra Pražské obchodní setkání proběhlo podepsání řady důležitých dohod, například Memoranda o spolupráci mezi vládou republiky Komi a Mezinárodní bankou pro ekonomickou spolupráci a Memoranda o spolupráci mezi Finanční a bankovní radou SNS a pražským Protonovým centrem.

 

„Vnímám, že v Česku je zájem o pořádání podobných akcí, i přestože se v minulých letech zmenšil objem obchodu mezi Českem a zeměmi SNS. Je nám jasné, že to musíme dohnat. Naším heslem je „nejen dohnat, ale předehnat“ a Česko k tomu poskytuje velký potenciál.“

Anatoli Kazakov,

předseda Koordinační rady,

Finanční a bankovní rada SNS

Rok 2018

Budoucnost kryptoměn, nové platební systémy a ekologický projekt Čistá Volha se staly hlavními tématy II. Mezinárodního finančně-bankovního fóra zemí SNS a Evropy Pražské obchodní setkání 2018, které probíhalo 26. – 27. dubna v Praze.

 

Fórum upoutalo pozornost českých i ruských politiků a byznysmenů, včetně exministra průmyslu a obchodu ČR Jana Mládka, obchodního zástupce RF v ČR Sergeje Stupara a předsedy dozorčí rady Eurasijské rozvojové banky Andreje Beljaninova.

 

Mezi účastníky patřili ředitelé centrálních bank a burz, představitelé finančních správ a bankovních asociací, ředitelé inovativních a investičních společností. Program zahrnoval otázky jako například hledání nových formátů spolupráce finančních trhů SNS a EU, exportní financování, rozvoj digitálního hospodářství a prezentace perspektivních projektů, které mají integrační a přeshraniční význam.

 

Účastníci Pražského obchodního setkání tímto způsobem získali možnost setkat se se zástupci velkého byznysu, investory a odborníky. Například s ředitelem společnosti Crypto Zeus Sergejem Litvinem, který prezentoval nový projekt Zeus Exchange na založení hybridní kryptoburzy.

 

Během fóra byla uzavřena řada dohod, mezi které patří Memorandum o spolupráci mezi Finanční a bankovní asociací Euroasijské spolupráce a Komorou pro hospodářskou a kulturní spolupráci mezi Rumunskem a Ruskem.

O projektu

30.12.2018
Ekonomika, finance
Finanční a bankovní rada SNS, Rusko-česká smíšená obchodní komora za podpory Výkonné rady SNS a Obchodní a průmyslové komory Ruské federace