Portfolio

Festival současné ruské kinematografie Nový ruský film

Termín realizace

roky 2018, 2019

Místo

Česko

Cíl

V maximální možné míře představit českému diváku současný ruský film, jeho otevřenost, objektivitu a světovou úroveň profesionality ruských filmových producentů, herců a režisérů.

Práce agentury:

  • vypracování organizační struktury a pravidel organizace festivalu;
  • výběr míst pro pořádání festivalu v Praze a českých regionech;
  • výběr filmů a jejich příprava k promítání během festivalu (získání odpovídajících povolení, překlad do češtiny, vložení titulků ad.)
  • zajištění návratnosti festivalu díky sponzorům a partnerům;
  • pozvání představitelů ruského a českého filmového průmyslu k zapojení do festivalu, zajištění jejich letu, ubytování, stravy a kulturního programu;
  • příprava doprovodného programu festivalu, včetně slavnostního zahájení a ukončení, besed s herci/režiséry a dalšími hosty festivalu;
  • vypracování firemního stylu a webu festivalu;
  • realizování reklamní a PR kampaně;
  • organizace práce štábu dobrovolníků;
  • organizace logistiky během festivalu.

Realizace projektu:

Rok 2018

Ve dnech 5. až 11. listopadu v Česku probíhal první festival současné ruské kinematografie s názvem Nový ruský film. Akce proběhla pod záštitou prezidenta České republiky Miloše Zemana, za podpory Ministerstva kultury RF, Federální agentury Rossotrudničestvo a Svazu filmařů RF.

 

Ruské filmy zhlédli diváci v hlavním městě Praze a krajských městech Olomouci, Zlíně a Jihlavě. V Praze festival probíhal ve dnech 5. až 11. listopadu v kině Cinema City (Slovanský dům), v kině Dlabačov a v Městské knihovně. V Olomouci se festival konal od 5. do 7. listopadu v kině Metropol, v Jihlavě od 6. do 8. listopadu v kině Dukla a ve Zlíně od 4. do 7. listopadu v kině Golden Apple Cinema.

 

Program festivalu byl zahájen filmem Saljut 7. Dále byly na program navrženy filmy Legenda o Kolovratovi, Arytmie, Sobibor, Poslední bohatýr, Trenér, animované filmy, dokumentární film Stopa mamuta Sergeje Jastržembského a Divoký ráj: Rusko (National Geographic ve spolupráci s Rosatomem) a další filmy. Na počest nedožitých 80 let Vladimira Vysockého byl během festivalu uveden film Vysockij. Aspoň, že jsem živ.

 

Program festivalu tvořilo 23 filmů. Filmy patří k oceňovaným na ruských i mezinárodních festivalech. Například válečné drama Sobibor se v letošním roce dostalo širší nominace na Oscara a Arytmie si v roce 2017 odnesla ocenění za nejlepší mužský herecký výkon z mezinárodních filmových festivalů v Karlových Varech a v Chicagu. Rodinný film Poslední bohatýr byl vyhlášen americkým týdeníkem The Hollywood Reporter za projekt roku 2017 a drama Vymahač získalo v roce 2016 na MFF v Karlových Varech cenu Fedeora.

 

Na festival byli také pozváni umělci jako Andrej Sokolov, Pavel Děrevjanko, Andrej Smoljakov, Ilja Malakov a další. Zúčastnili se jej rovněž ruští producenti, režiséři a kameramani.

 

Součástí festivalu se stal i rozsáhlý doprovodný program: besedy s herci a režiséry a umělecké večery. Konkrétně promítání filmu Vysockij. Aspoň, že jsem živ předcházela beseda se synem zpěváka a umělce Nikitou Vysockým a českým interpretem písní Vladimíra Vysockého Milanem Dvořákem.

 

Na promítání filmu Saljut-7, které festival zahájilo, byl pozván Viktor Savinych, který se účastnil záchrany stejnojmenné kosmické stanice.

 

Před promítáním filmu Paměť podzimu proběhla beseda s režisérem filmu Andrejem Sokolovem a skladatelem Pavlem Kašinem.

 

Dále byla beseda čtenářů se spisovatelem Sergejem Lukjaněnkem, který píše sci-fi a který je autorem knihy Nanečisto, předlohy stejnojmenného filmu.

 

Během festivalového týdne dále proběhla putovní výstava fotografií kapitána jaderného ledoborce 50 let Pobědy Dmitrije Lobusova, která zobrazuje ruský sever.

 

V rámci promítání filmů Legenda o Kolovratovi, Poslední bohatýr a animovaných filmů byl připraven ruský jarmark se speciálním programem pro děti, jako jsou kurzy malování dřevěných lžiček a tradičních ruských čepců kokošníků, představení vzpěračů ad. Ve spolupráci se společností Barrandov Studio proběhla výstava kostýmů z filmových pohádek.

 

Souběžně s festivalem se konala městská hra, během níž soutěžícím zadávaly úkoly hrdinové z ruských pohádek a z filmů z festivalového programu.

 

Ve spolupráci se společností Barrandov Studio a Filmovou akademií ČR proběhl kulatý stůl představitelů české a ruské kinematografie věnovaný koprodukci.

Festival v číslech:

4 města: Praha, Jihlava, Olomouc, Zlín

23 filmů

47 promítání filmů

23 hostů z Ruska

4000 diváků

>100 publikací v médiích

23 924 návštěvnost webu v období festivalu (5. – 11. listopadu 2018)

15 865  unikátních uživatelů

Rok 2019

Ve dnech 27. září až 20. října 2019 proběhl v Česku II. ročník festivalu současné ruské kinematografie Nový ruský film.

 

V Praze byl festival zahájen 27. září a trval do 6. října 2019. Obyvatelé Brna, Ostravy, Zlína a Plzně mohli zhlédnout snímky ve dnech 10. až 20. října 2019.

 

Čestnými hosty slavnostního zahájení festivalu Nový ruský film v roce 2019 byli ředitel filmového koncernu Mosfilm, režisér a herec Karen Šachnarazov, režisér Pavel Lungin, herec a režisér Alexandr Galibin, herci Natalia Vdovina a Anton Momot a poradce generálního ředitele Národního fondu pro podporu držitelů autorských práv Larisa Nazarova.

 

Filmem, který otevřel II. ročník festivalu Nový ruský film, bylo psychologické drama Pár, natočené v Sajanské tajze. Film byl oceněn na festivalu Kinotavr 2018. Hostům slavnostního zahájení festivalu film uvedl představitel hlavní role Anton Momot.

 

Ve foyer kina Cinema City – Slovanský dům byla v tento večer umístěna výstava znamenitého fotografa Igora Gnevaševa, který dlouhá léta pracoval pro časopisy Sovětskij ekran a Sovětskij film a fotografoval hvězdy sovětského a světového filmu.

 

Během zahájení festivalu vystoupili český zpěvák Zbyněk Drda a legenda etnické hudby Olena Uutai z Jakutska.

 

Slavnostní banket pro hosty zahájení festivalu připravili nejlepší ruští kuchaři, vítězové soutěže Chef a la Russe 2018 Sergej Těrnov a Nikita Ušakov, gastronomičtí partneři festivalu provedli degustaci jídel a čajový obřad.

 

Na publikum v hlavním městě čekal bohatý program, který tvořilo 40 nových ruských filmů různých žánrů a také setkání s osobnostmi, které dělají současný ruský film rozmanitým a zajímavým: s herci jako Goša Kucenko, Pavel Krajnov, Pevel Činarjov, Dmitrij Jendaľcev, Danila Jakušev, Dmitrij Suvorov, Jurij Borisov, Ilja Malanin, Sergej Čirkov, Anna Čipovska, Anastasija Ukolova, Raisa Grišina a Natalia Vdovina, s režiséry a producenty jako Vladimir Bitokov, Anton Kolomejec, Vadim Byrkin, Fjodor Popov, Boris Akopov, Anton Kirillov, Timofej Žalnin, Dmitrij Suvorov a Jevgenij Grigorjev.

 

Samostatným tematickým blokem festivalu v roce 2019, který nese slogan Cesta Ruskem, byly besedy se světoznámým cestovatelem a držitelem mnoha mezinárodních titulů, pokořitelem sněhu, oceánů a vrcholů hor, spisovatelem a umělcem Fjodorem Koňuchovem a jeho kolegou, cestovatelem, etnografem a režisérem, členem Ruského geografického spolku Leonidem Kruglovem.

 

V rámci festivalu proběhl i interaktivní poznávací rodinný Den Arktidy, sólový koncert mistryně hrdelního zpěvu a hry na brumli Oleny Uutai, výstava fotografií věnovaná ruskému severu, ruský jarmark, setkání se spisovatelkou Janou Vagnerovou a mnoho dalšího.

 

Hvězdou festivalu byl také sovětský basketbalista Ivan Jedeško, který se zapsal do historie svou rozhodující „zlatou přihrávkou“, díky které sovětský tým získal vítězný bod ve finále Olympiády v Mnichově v roce 1972. Ivan Jedeško uvedl během festivalu film Výskok, který vypráví příběh právě tohoto vítězství sovětské reprezentace v roce 1972.

 

V roce 2019 byla vyvinuta mobilní aplikace s online programem festivalu, která je dostupná na Google Play a na App Store.

Festival v číslech:

5 měst: Praha, Brno, Ostrava, Zlín, Plzeň

40 filmů

60 promítání filmů

33 hostů z Ruska

5000 diváků

>100 publikací v médiích

48 880 návštěvnost webu během přípravy a konání festivalu

35 481 unikátních uživatelů

 

O projektu

18.10.2019
Film, kultura
Velvyslanectví Ruské federace v České republice