Portfolio

60. výročí vypuštění první umělé družice Země

Termín realizace

červen-říjen 2017

Místo

Česko

Cíl

Vytvořit poptávku po pamětní minci věnované 60. výročí vypuštění první umělé družice Země

Úkoly

  • upoutat pozornost sběratelů k projektu vesmírné série pamětních mincí,
  • udělat nezapomenutelnou prezentaci mince připomínající 60. výročí vypuštění první umělé družice Země v českých médiích.

Realizace projektu

Česká mincovna pravidelně vydává pamětní série mincí věnovaných důležitým událostem. V letech 2017–2018 emitovala sérii věnovanou různým fázím dobývání vesmíru. První z nich se stala mince vydaná u příležitosti startu první umělé družice Země, který proběhl 4. října 1957.

 

Prvním nápadem bylo pozvat do Prahy na ražbu mince jednoho z tvůrců družice, ale žádný z účastníků projektu, který dnes žije, nebyl schopen přiletět do Prahy.

 

Agentura se proto spojila s Oddělením pro komunikaci korporace Roskosmos a zahájila jednání o pozvání zástupců korporace do Česka. Bylo rozhodnuto projekt rozšířit a udělat Kosmický týden, během nějž bude vyražena první mince Vesmírné série.

 

Během realizace kampaně musela agentura překonat řadu překážek, které průběžně vyvstávaly. Krátce před příjezdem delegace z Ruska se ukázalo, že Česká mincovna musí omezit vstup zahraničních osob do své výroby, protože na datum plánované návštěvy byla přesunuta ražba mincí pro Českou národní banku, která vyžaduje dodržování speciálních bezpečnostních opatření. Kvůli tomu musel být připraven jiný program. Podle něj představitelé Roskosmosu navštíví podnik České mincovny v Jablonci nad Nisou v září, setkají se s uměleckým rytcem, zhodnotí s ním předlohu mince a během tiskové konference prezentují model stříbrné jednouncové mince k 60. výročí vypuštění první umělé družice Země. Její ražba pak proběhne v říjnu 2017.

 

Delegace z Ruska navštívila Česko ve dnech 18. – 19. září 2017. Tvořili ji hrdina SSSR a hrdina Ruska, kosmonaut a výkonný ředitel Roskosmosu pro pilotovaný kosmický program Sergej Krikaljov, výkonný ředitel Roskosmosu pro komunikaci Igor Burenkov, ředitelka Roskosmosu pro mezinárodní spolupráci Natalia Loktěvová a poradce generálního ředitele Roskosmosu Jana Urmancevová.

Provedené činnosti

  • sestavení programu pobytu delegace v Česku;
  • připravení fotografií a videí k vystoupení členů delegace (překlad a schválení titulků k videím);
  • připravení vizuálního návrhu besed v Liberecké technické knihovně a pražském planetáriu;
  • uspořádání besedy se Sergejem Krikaljovem o přípravě vzletu první umělé družice Země pro liberecké žáky a studenty a besedy v pražském planetáriu;
  • zajišťování informační podpory návštěvy delegace – rozsáhlá práce s médii (pozvánky na akce, organizace rozhovorů, zajištění publikací).

Účinnost kampaně

Výsledkem tohoto projektu byl zvýšený zájem sběratelů o Vesmírnou sérii. Celá ražba stříbrné jednouncové mince k 60. výročí vypuštění první umělé družice Země byla vyprodána během několika dní po její ražbě. Byla vyražena v počtu 400 kusů.

 

Samotnou ražbu první mince se Sputnikem udělal ruský velvyslanec v Česku. Jeho návštěva do podniku byla rovněž zorganizována agenturou.

Kvantitativní ukazatele

Přes 30 publikací v českých médiích: rozhovor se Sergejem Krikaljovem pro ČTK, E15, Lidové noviny, Faktor S a Český rozhlas. Materiály o návštěvě delegace Roskosmosu s důrazem na „křest“ Vesmírné série České mincovny byly publikovány v MF Dnes, Metru a řadě dalších médií. Dále byl v pražském planetáriu natočen hodinový rozhovor se Sergejem Krikaljovem pro Hyde Park Civilizace, který se pak objevil na seznamu deseti nejzajímavějších rozhovorů tohoto pořadu za rok 2017.

O projektu

, ,
30.10.2017
Numismatika, vesmír
Česká mincovna