PR, reklamní agentura, reklama - foto ze zahajeni vystavy - reklama, komunikační agentura, praha, česko - Unikátní výstava zlatých výšivek v Chvalském zámku

Unikátní výstava zlatých výšivek v Chvalském zámku

Ve čtvrtek 1. července 2021 od 18 hodin se v prostorách Prodejní galerie Chvalského zámku uskutečnila vernisáž výstavy ruské umělkyně Alisy Pirogové. Výstavu zahájil Karel Holub, významný český historik umění, který informoval návštěvníky o životě a tvorbě umělkyně.

Alisa Pirogová se narodila na Sibiři ve městě Omsk. Zde také začala svou uměleckou pouť. Na Abramtsevské uměleckoprůmyslové škole studovala umělecké zpracování kovů. Zajímala ji však nejen práce s kovy, ale také s textilními materiály. To ji přivedlo až ke studiu výšivek zlatou nití. Toto specifické starověké umění studovala v dílnách Vvedenského konventu nedaleko města Vladimir. Později se stala uměleckou ředitelkou této instituce.

Alisa Pirogová se celý život zabývá vytvářením krásných originálních, ale i užitečných věcí. V jejích dílech se odráží i zájem o duševní rozměr člověka, který ji přivedl i ke studiu psychologie a pedagogiky na Humanitární Sholokhovské univerzitě v Moskvě.

PR, reklamní agentura, reklama - foto z vystavy - reklama, komunikační agentura, praha, česko - Unikátní výstava zlatých výšivek v Chvalském zámku

V Česku žije Alisa od roku 2008. Usadila se v hlavním městě, kde ji uchvátila krása Zlaté Prahy. Pokračovala zde v technice zlatého vyšívání a vytvořila celou sbírku komorních děl naplněných duchovním teplem. Unikátní architektura, krása pražských katedrál, vitráží a střech a bohatá příroda České republiky inspirovala Alici k experimentování s různými tkaninami a materiály. Vymyslela vlastní variantu technického provedení koláže – spojování látek. Její práce zdobí řadu osobních sbírek.

V Chvalském zámku budou mít návštěvníci výstavy možnost až do 29. srpna 2021 vidět textilní koláže, při jejichž tvorbě autorka experimentovala s rozmanitými materiály a tkaninami a které se budou vystavovat vůbec poprvé. Dále zde budou k vidění výšivky zlatou a hedvábnou nití.