PR, reklamní agentura, reklama - msv2016 - reklama, komunikační agentura, praha, česko - Rosatom v rámci Byznys dne Ruské federace na MSV 2016 představil možnosti spolupráce s českými firmami

Rosatom v rámci Byznys dne Ruské federace na MSV 2016 představil možnosti spolupráce s českými firmami

V pondělí 3. října 2016 začal 58. ročníku veletrhu MSV, kterého se zúčastnilo přes 1700 firem z 35 zemí světa. Šlo o jeden z největších ročníků za posledních několik let. Hlavním tématem byla průmyslová automatizace, především nové možnosti průmyslového použití 3D tiskáren a robotů. Tradiční součástí veletrhu jsou také doprovodné akce zaměřené na aktuální trendy ve strojírenství, vývoj odborného vzdělávání a export.

Jednou z akcí zaměřených na exportní možnosti pro české firmy a exportní financování byl i Byznys den Ruské federace. Organizátorem je Komora pro hospodářské styky se SNS, která sdružuje 135 firem a podnikatelských subjektů. V úvodu vystoupili ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek a velvyslanec Ruské federace v ČR Alexandr Zmejevskij. Část Byznys dne byla také věnována jadernému průmyslu, konkrétně perspektivám spolupráce českých a ruských firem. V této části programu vystoupil s prezentací mezinárodních projektů Rosatomu a možností spolupráce s českými firmami Leoš Tomíček, viceprezident Rusatom Overseas Inc.

Ve svém vystoupení Tomíček sdělil, že čeští dodavatelé jsou tradičními partnery Rosatomu a za posledních několik let dodali svou produkci v celkové hodnotě 10 miliard korun do 14 jaderných elektráren stavěných Rosatomem nejen na území Ruska, ale i v zahraničí. Společnosti Vítkovice, MSA, Mostro, ZPA Pečky, Arako, Armatury Group, Krona, Lutos, Kabelovna Kabex, Sigma Group a další dodaly zařízení pro jaderné elektrárny Novovoroněžská, Rostovská, Kalininská, Balakovská, Běloruská, Leningradská a Smolenská v Rusku, pro JE Kudankulam v Indii, Tchien-wan (angl. Tianwan) v Číně a Ostrovecká v Bělorusku.

„Například objem dodávek české firmy Sigma Group pro projekty Rosatomu přesáhl v období 2009 až 2015 sumu 669 milionů korun a dodavatel armatur Arako uzavřel za posledních osm let kontrakty v celkové sumě přes 1,4 miliardy korun,“ upřesnil Tomíček.

Dále zdůraznil účast českých firem v nových projektech Rosatomu. Projekty na výstavbu JE ve Finsku, Maďarsku, Jordánsku, Indii, Bangladéši a Turecku označil Tomíček za klíčové pro možné zapojení českých firem v krátkodobém horizontu. „Rádi vidíme české dodavatele v našich probíhajících i nových projektech. V současnosti má Rosatom ve svém zahraničním portfoliu 36 nových bloků v různých zemích včetně zemí Evropy, Blízkého východu i Jihovýchodní Asie. Věřím, že české firmy se budou tohoto ohromného programu aktivně účastnit,“ řekl Tomíček.

V rámci MSV 2016 byla také otevřena fotovýstava připomínající 60. výročí česko-ruské spolupráce v mírovém využívání jádra. Jejími hosty byli velvyslanec RF v ČR, Alexandr Zmejevskij, obchodní rada RF v ČR, Sergej Stupar a další čeští i ruští účastníci konference. Výstavu mohou navštívit návštěvníci veletrhu od 2. do 7. října 2016.

Leave a comment