PR, reklamní agentura, reklama - Jan Zdebor - reklama, komunikační agentura, praha, česko - Na Jaderných dnech byl představen interaktivní model JE s reaktorem VVER-1200 od Rosatomu

Na Jaderných dnech byl představen interaktivní model JE s reaktorem VVER-1200 od Rosatomu

Trojrozměrný interaktivní model jaderné elektrárny typu VVER-1200, který je prvním provozovaným reaktorem generace III+ na světě, si mohou prohlédnout návštěvníci sedmého ročníku výstavy Jaderné dny. Model vypracovala Skupina ASE, která patří do struktury ruské korporace pro atomovou energii Rosatom.

Výstava probíhá ve dnech 20. dubna až 25. května 2017 v Plzni, a to poprvé na Západočeské univerzitě. Ta bude tento model po skončení výstavy používat při výuce jako názornou pomůcku pro přiblížení specifik jaderných elektráren.

„Česko je proslulé svou vědou, vzděláváním a strojírenstvím. Naše země v oblasti jaderné energetiky spolupracují již déle jak půl století. Představitelům Strojní fakulty Západočeské univerzity předáváme interaktivní trojrozměrný model ruského projektu jaderné elektrárny s reaktorem VVER-1200, podle kterého realizujeme projekty nových bloků v Leningradské JE v Rusku, Běloruské JE, JE Hanhikivi ve Finsku a JE Paks-2 v Maďarsku. Tento model názorně demonstruje klíčové aspekty tohoto projektu: spolehlivost a bezpečnost ruských jaderných elektráren,“ říká Nina Děmencova, vedoucí tiskového oddělení Skupiny ASE.

„Západočeská univerzita si velmi cení spolupráce se Skupinou ASE. Jsme rádi, že nám Rosatom tento program poskytl a že jej můžeme předvést návštěvníkům letošních Jaderných dnů. Dále jej budeme využívat při výuce jako názornou pomůcku, která bude studentům pomáhat porozumět tomu, jak jaderné elektrárny fungují, z čeho se skládají a jaké bezpečnostní systémy používají,“ uvádí Jan Zdebor.

Interaktivní model umožňuje nahlédnout pod pokličku hlavních budov jaderné elektrárny a prohlédnout si její „srdce“, tedy jaderný reaktor. Také je možné se seznámit se zvláštnostmi práce řídicích pultů, nakouknout do strojovny a mnoho dalšího. Před pozorovatelem tak stanou všechny důležité budovy a systémy, které zajišťují bezpečnou práci bloku s reaktorem VVER-1200, a díky kvalitní 3D grafice doprovázené komentářem tak snáze pochopí jejich princip.

Všechny bezpečnostní systémy jsou ve virtuálním modelu detailně znázorněny a doprovodný komentář vysvětluje jejich funkci. Patří mezi ně lapač roztavené aktivní zóny, systémy pasivního odvodu tepla z ochranné obálky a z parogenerátorů, systém pro rekombinaci vodíku a dvojitá ochranná obálka bloku.

Organizátorem výstavy Jaderné dny 2017 je Západočeská univerzita společně se společností Škoda JS a sdružením CENEN (Czech Nuclear Education Network). Součástí Jaderných dnů je výstava exponátů souvisejících s jadernou energetikou, například modely jaderných elektráren a palivové kazety, a probíhají také přednášky, jejichž cílem je přiblížit hlavně studentům středních a vysokých škol mírové využívání jádra.

Leave a comment